poniedziałek, 29 grudnia 2014

Zawsze Młoda!

Udało mi się pokonać poświąteczne lenistwo i w końcu wybrałam się na wystawę "Zawsze Młoda! Polska sztuka około 1900". Dekadentyzm i filozofia Schopenhauera są ostatnio bliskie memu sercu, czemu więc nie uciec,zgodnie z radą filozofa, w kontemplację dzieł sztuki? Poza tym to Kraków był stolicą Młodej Polski, tu tworzyli:Wyspiański, Malczewski, Mehoffer, Pankiewicz, Wyczółkowski, Weiss.

Kamienica Szołayskich ujęła mnie swoim wnętrzem. Wielka klatka schodowa, uroczy dziedziniec, polichromie w salach wystawowych, jednocześnie nowoczesna księgarnia, a raczej księgarenka, wszystko w świetnym stanie. Oglądając wspaniałe dzieła sztuki, można na moment zatrzymać się przy oknie i podziwiać plac Szczepański.Jeżeli chodzi o "bogacwo" zgromadzonych dzieł, to nie mam tej wystawie nic do zarzucenia (ok, brakuje mi "Dziewczynki w czerwonej sukienkce" Pankiewicza, ale można ją oglądać w Gmachu Głównym). Jest autoportret Malczewskiego - znany chyba każdemu, jest Helenka Wyspiańskiego, "Śpiący Mietek" i "Dziewczynka z dzbankiem", zresztą co tu pisać - trzeba się przejść. 

Udało mi się dowiedzieć, że pastele Wyspiańskiego, od razu po zakończeniu wystawy powędrują do magazynu, na czas nieokreślony, ponieważ źle reagują na światło
To dzieło Wyczółkowskiego ma zniknąć z wszelkich wystaw na 50 lat. "Planty o świcie" Wyspiańskiego wyjątkowo przypadły mi do gustu.

Podsumowując, czasu nie ma wiele, ale warto wybrać się do Kamienicy Szołayskich, zobaczyć znakomite i znane wszystkim dzieła wybitnych artystów, ale też te mniej popularne. Pooglądać Kraków widziany oczami młodopolskich artystów, wybrać się w malarską podróż po Tatrach, które również inspirowały ówczesnych twórców, zobaczyć ich samych uwiecznionych na autoportretach.


Przydatne informacje:
Co? Wystawa "Zawsze Młoda!"
Gdzie? Kamienica Szołayskich, plac Szczepański 9 Kraków
Kiedy? Do 04.01.2015
Godziny otwarcia: Poniedziałek - nieczynne
                                 Wtorek - Sobota 10-18
                                 Niedziela 10-16
Ceny biletów:         
Normalny 11 zł
Ulgowy 7 zł
Niedziela - wstęp wolny!
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz